مثلث کارپمن: چگونه یک رابطه را ویران کنیم!

سلام...

خیلی جاها اعتراف کرده ام که بیشتر از این که یک داستان نویس باشم، یک روان شناسم. اما همین خیلی جاها حرف های زیادی از روان شناسی نزده ام. بیشتر مباحثی که تا الان روی این وبلاگ (چه این وبلاگ، چه آرشیو آن) نوشته ام بحث های ادبیاتی بوده. بعد از بحث دوست داشتن رهایی بخش، این دومین باری است که دارم در مورد یک بحث روان شناسی صحبت می کنم. به هر حال سنت شکنی هم لازم است.

 

تعریف مثلث کارپمن

مثلث کارپمن توسط روان شناسی به همین نام طراحی شده است. این مثلث شامل سه ضلع زیر است.

ناجی -- زجردهنده

/       \

قربانی

در این مثلث با این که سه ضلع وجود دارد اما همیشه دو نفر در آن بازی می کنند. و همواره تغییر نقش می دهند. این دو نفر همواره همدیگر را پیدا می کنند و در ابتدا هر دو از بازی لذت می برند. کسی که وارد این بازی می شود، فرقی نمی کند که در کدام نقش بازی می کند، به دنبال کنترل کردن و یا کنترل شدن است. خیلی از رابطه های دوستانه و حتی زناشویی در قاعده مثلث کارپمن می گنجند. زن های سنتی ای که همیشه در نقش قربانی بازی می کنند و با افتخار می گویند که از نوکری کردن برای مردشان لذت می برند یا مردهای سنتی ای که همیشه دوست دارند در نقش ناجی زن ها بازی کنند و وقتی زن دیگر دوست ندارد ناجی داشته باشد، مردها از زجر دادن لذت می برند. حس یک زن بعد از ناتوانی در ایجاد یک رابطه احساسی با یک مرد دیگر، حس یک قربانی است. وقتی نمی خواهد قربانی باشد پس سعی می کند با زجردادن طرف مقابل، کنترل بازی را دست بگیرد و طرف مقابل را نگه دارد. این مثلث در خیلی از دوستی ها و همکاری ها هم اتفاق می افتد.

نقش ها همواره تغییر می کنند و یک ناجی هم می تواند نقش قربانی را بازی کند. مطلب نا امید کننده این است  که برای خارج شدن از این مثلث فقط باید رابطه را قطع کرد.

 

تعریف اصطلاحات

ناجی: نجات دهنده ها معمولاً کسانی هستند که همواره دوست دارند با توانایی هایی که دارند مشکلات دیگران را حل کنند. کسانی که این نقش را بازی می کنند حتماً از توانایی احساسی، معنوی و یا کاری بالایی برخوردار نیستند. بلکه در بسیاری از موارد ( و شاید بشود گفت همه موارد) از ضعف شخصیتی شدیدی هم رنج می برند. در حقیقت ناجی به دنبال پوشش دادن بر حس ضعف خودش است.

زجردهنده: زجر دهنده کسی است که از کمک خود پشیمان شده است و حالا برای جبران به دنبال زجردادن طرف مقابل است. زجردهنده می توانند نجات دهنده ای باشند که حالا قربانی به حرف او گوش نمی دهد و می خواهد کنترل بازی را از دست ندهد. یا می تواند قربانی ای باشد که می خواهد از نقش خود خارج شود و کنترل بازی را به دست بگیرد. یا حتی دوستی که کمکی کرده و می خواهد برای جبران پشیمانی خود، طرف مقابل را زجر بدهد.

قربانی: قربانی کسی است که از لحاظ روحی خودش را شکست خورده و ناامید می پندارد. دلیلی ندارد که واقعاً شکست خورده باشد. یا حتماً ضربه ای خورده باشد. همین که حس کند در یک رابطه، همکاری، یا زندگی خود شکست خورده کافی است تا وارد نقش یک قربانی بشود. او نمی تواند با این موضوع کنار بیاید که مسئله را کنار بگذارد یا شکست را بپذیرد. برای پوشش دادن این ضعف خود به دنبال ناجی می گردد. یا سعی می کند طرف مقابل را رنج بدهد.

 

چگونگی تغییر نقش ها

در بالا گفتم که مثلث کارپمن یک بازی دو نفره است که با تغییر نقش ها کامل می شود. دلیلی ندارد که نقش ابتدایی تا انتها با شخص باقی بماند. حتی یک ناجی می تواند مدت زمان زیادی نقش قربانی را بازی کند. پس زیاد دلخوش نباشید که می توانید همیشه بازی را کنترل کنید.

ناجی به زجردهنده. 

شایع ترین تغییر نقش در مثلث کارپمن است. یک نجات دهنده که معمولاً خودش هم وارد بازی می شود، سعی دارد طرف مقابل را نجات بدهد. ایده ها و راهنمایی های اولیه ممکن است مؤثر باشند و جواب هم بگیرند. اما وقتی در مقابل این ایده ها نوازش مورد نظر را دریافت نمی کند یا حتی در مورد ایده های بعدی جواب کافی را نمی گیرد، سعی می کند با زجر دادن طرف مقابل را کنترل کند. زجر دادن شیوه های متفاوتی دارد که فحش دادن، دعوا کردن، فشار آوردن کلامی و... از این شیوه هاست.

زجردهنده به ناجی:

شخصی که مدام زجر می دهد بالاخره موفق می شود که شخص مقابل را راضی کند تا کاری را که می خواهد انجام دهد. پس نجات دهنده می شود.

زجردهنده به قربانی:

وقتی یک زجردهنده نمی تواند حرف خودش را به کرسی بنشاند، در حقیقت شکست خورده است. او زمان و انرژی خود را در رابطه باخته است و حالا تبدیل به یک قربانی شده است.

قربانی به زجردهنده:

یک قربانی می تواند مدام با شکایت کردن از وضع خود، تبدیل به یک زجردهنده بشود. وقتی یک ناجی قربانی را پیدا می کند، در ابتدا می تواند کنترل بازی را دست بگیرد. قربانی از حضور ناجی خوشحال است. اما وقتی که یک قربانی دیگر نخواهد نقش خود را ادامه بدهد، ناجی را تحت فشار می گذارد و با زجر دادن سعی می کند که از این نقش بیرون بیاید.

ناجی به قربانی:

وقتی یک قربانی تبدیل به زجردهنده می شود، ناجی احساس می کند که در نجات دادن طرف مقابلش شکست خورده است. او تبدیل به یک قربانی می شود.

قربانی به ناجی:

وقتی یک قربانی به حرف ناجی خود گوش نمی دهد و ناجی تبدیل به یک زجردهنده می شود، حالا او است که سعی می کند ناجی را متقاعد کند که دست از این وضعیت بردارد. در حقیقت قربانی سعی می کند به ناجی بفهماند که رفتار او از سر ضعف است و می خواهد ناجی خود را حالا تبدیل به زجردهنده شده از این وضعیت عصبی نجات بدهد.

 

چگونگی خارج شدن از مثلث

همان طور که گفتم مطلب نا امید کننده این است که برای خارج شدن از این مثلث فقط باید رابطه را قطع کرد. اما می شود وارد رابطه نشد.

رابطه مثلث کارپمن یک نوع بازی است. در یک بازی به چه چیزی می رسیم؟ ایجاد نوازش، تثبیت وضعیت موجود، جلوگیری از صمیمیت و حتی پر کردن وقت. بازی تلاش کودک درون است برای کنترل وضعیت و رهایی از احساس بد درونی. اما تنها چیزی که با این بازی عاید این کودک درون می شود جدایی او از دیگران و تشدید احساس وابستگی است.

می تواند یادمان باشد وقتی قرار است به کسی کمک کنیم، قرار نیست او را نجات بدهیم. و وقتی کمک کردیم با میل درونی این کار را کردیم و از بی مهری طرف مقابل ناراحت نشویم. و یادمان باشد که وقتی از کسی کمک می خواهیم، در حقیقت برای همین یک کار از او کمک خواسته ایم و قرار نیست که او ما را نجات بدهد و یا مسئول شکست های ما باشد.

اما وقتی کسی می خواهد با ما وارد بازی شود چه کار باید کرد؟ وقتی با محرکی روبرو شدیم که کسی می خواهد وارد بازی شود؟ معمولاً از سه طریق زیر یک شخص وارد بازی می شود.

ناجی: «می دونم این کار به من مربوط نیست اما...»، «با این که وظیفه ام نیست اما من می تونم این مشکلتون رو حل کنم...» و... یک ناجی که به دنبال قربانی می گردد.

راه حل: از لطف او تشکر کنیم و مسئله را خودتان حل کنیم. اصلاً نگذاریم حرفش را بزند. اما بی احترامی نکنیم که محرک زجر دهنده اش را تحریک کنیم. «از لطف شما ممنون. شاید بتونیم خودمون مسئله رو حل کنیم.»،

زجردهنده: «می خوام باهات رک صحبت کنم.»، «از این که این قدر رک حرف می زنم معذرت می خوام...»

زجر دهنده ای که به دنبال قربانی می گردد و می خواهد تیشه اش را فرود بیاورد.

راه حل: با متانت به حرف های او گوش بدهیم. حتی با شوخی و تلف کردن وقت جلوی عصبانیت او را بگیریم. یا حتی بحث را عوض کنیم. «حالا چرا این قدر خشن؟!»، «اول بشین یه چایی بخوریم بعد...»

قربانی: «تو خیلی توی این کار واردی...»، «من یه همکار خیلی جدی می خوام...»... یک قربانی که دنبال ناجی می گردد.

راه حل: موضوع را دست کم بگیریم و بحث را عوض کنیم. «تا منظورت چه کاری باشه! (با ادا اطوار)»، «دوستان زیادند. من هم یه چیزهایی بلدم...» و...

 

منبع

وقتی این مطلب را در کتاب «اعتماد به نفس» باربارا دی آنجلیس خواندم، تصور می کردم که روی نت هم بتوان مطالب زیادی در مورد آن پیدا کرد. اما کل نتیجه های گوگل هشت مورد بود. که با یک جستجوی دوباره در این موتور جست و جو به انها می رسید.

پس برای کسانی که نیاز به مطالعه بیشتر دارند باید منبع اصلی را معرفی کرد. بحث اصلی در کتاب «ماندن در وضعیت اخر» نوشته تامس و امی هریس، ترجمه اسماعیل فصیح گفته شده است. نشر فاخته، سال 1376، چاپ نهم!

جالب توجه این جاست که خود اسماعیل فصیح که همین چند وقت پیش فوت کرده است (روحش شاد)، یک داستان نویس بوده که کتاب بالا را ترجمه کرده است. پس می توان به این نتیجه رسید که روان شناسی تنافری با ادبیات داستانی ندارد. :-)

مصطفی مردانی.

/ 13 نظر / 2128 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی رضایی

سلام چیز جان ! خوبی؟ راستش آمده ام وبلاگت تا در مورد اشتباهی که در هفته گذشته در مورد داستان نویسی به نام مهدی عباسی داشته ام اعتراف کنم می دانی به نظر من همین اشتباهات است که باعث پختگی افرادی مثل من می شود راستش من در کامنتی که برایش در وبلاگش گذاشته بودم از حیطه ادب خارج شدم . برای خلاصی از عذاب وجدان اعتراف می کنم که در برخورد سلیقه ای با انتخاب داستان ایشان از نظر ادبی و در کامنت گذاری در وبلاگ ایشان از نظر اخلاقی به انحراف کشیده شدم. امیدوارم ایشان و دیگر خوانندگان چوک مرا ببخشایند چوک منتظر شماست تا داستان جدید را بخوانید

پگاه

خیلی جالب بود.استفاده کردم واقعا...ممنون

گل سرخ

خواندم اما باید دوباره با دقت بخوانم

ساناز

چقدر مطلب جالبی بود.. من توی گوگل دنبال یه مطلبی می گشتم که خیلی اتفاقی وب شمارو دیدم..تا حالا چیزی راجع به این مثلث نشنیده بودم...ولی با خوندنش بیشتر تحریک شدم که راجع بهش بدونم.مرسی از راهنمایی منابع[گل]

مازیار

با این که خیلی جالب بود ولی مخالفم مثلث کارپمن به معنی وارد شدن یا خارج شدن از یک بازی روانی نیست شما در مثلث کارپمن با پرسیدن چهار پرسش اساسی به جایگاه سه زاویه سازنده مثلث پی میبرید خود کارپمن هدفش از این مثلث کمک به ناجی برای تبدیل نشدن به قربانی بود ولی ضاهرا شما دیدگاه دیگری را دنبال میکنید بهترین منبع فارسی را میتوانید از کتاب شناخت اشخاص در اولین برخورد دکتر لادن مطلبی پور بیابید موفق باشید

به نظر تو ایا بین تثلیث مسیحیت و این مثلث ربطی وجود داره؟عیسی می گوید من مصلوب میشوم تا خدای پدر را جلای دهم....

امیرحسین

تشکر فراوان

مهدی

خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بوووووووووووووووووووووووووووود ! خیلی ممنوووووووووووووووووووووووووووووووووون !

لاله

ممنون عالی بود

ناشناس

دخالت افراد در حوزه ای که تخصصی در ان ندارند، کاری قرون وسطی بوده و برای جامعه خطرناک است. یافته های علمی اگر توسط پژوهش حمایت نشن ارزشی ندارند.این قضیه برای همین مثلث هم صدق میکنه اگر پژوهش ار کاربردش توی زندگی واقعی حمایت کنه که هیچ وگرنه به درد ارضای کنجکاوی افراد بیسواد میخوره